Hiljuti toimus Paides Arvamusfestival. Festivali “Tööelu” alal oli kahe päeva jooksul mitmeid põnevaid aruteluteemasid. Nende seas festivali teisel päeval ka arutelu teemal “Kes on mitmekesine tööandja?”, kus töötukassa esindajana sai sõna Tom Rüütel, meie tööandjate nõustaja liikumispuude teemades.
Vähenenud töövõimega inimesi on tööturul pea 47 000. Tööandjad tihtilugu ei teagi, et nende juures töötab inimesi, kellel on mõne terviseprobleemi tõttu töötamine raskendatud. Samuti tähendab tänapäevane mitmekesine tööandja palju rohkemat, kui ainult tööandja, kes vähenenud töövõimega inimesi värbab.
Aastaid on olnud arutelu, et tööandja sooviks töötaja erisustest teada saada, et vastavaid kohandusi tööaja vms suhtes teha, aga töötaja ei julge sellest tihtilugu rääkida.
Tööandja peab olema valmis värbama ka inimesi, kellel on elukogemust 55+ aastat ning mõtlema laiemalt, kuidas töötajaid hoida, neid vajadusel ümber õpetada, et muutustega kaasas käia. Üha enam on teemadeks ka kultuuride mitmekesisus töökohal, mida tuleb teadvustada ning vajadusel ka sellest tulenevaid muutusi juhtida.
Teemasid oli veel, aga üldisemaks mõtteks jäi teadmine, et tööandjal on mugavam tegeleda ennetuse ning teadvustamisega, kui pärast lahendada pingeid kolleegide vahel.
Arutelul osalejad olid ka nõus, et ettevõtte eesmärk on teenida kasumit omanikele ning inimesed, kes on tööle võetud, peavad saama teha tööd, mida nad oskavad ja mida nad tahavad teha ning siin on tööandjal oluline roll need inimesed leida.
Teemad, mida arutelu puudutas, võivad tunduda kordi ja kordi räägitud. Oluline on aga, et nendest edasi räägitakse, sest ühiskond on läbilõige tööandjatest ja ka töötajatest. Salliva ühiskonna poole on meil aga veel pikk tee minna.
Arutelus osalesid lisaks Tomile veel Helen Talalaev (Eesti Inimõiguste Keskus), Signe Riisalo (sotsiaalkaitseminister), Lea Kimber (Maxima Eesti personalijuht). Arutelu juhtis Kai Saard (PARE). Tööelu festivaliala eestvedajaks sellel aastal oli Maxima.